ΠΑΟΚ (U15) – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (U15)

Το πήρε στα πέναλτι ο Ολυμπιακός – Πρωταθλητής της Super League U15!

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, όταν ο Κωστούλας εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ και έφυγε τετ α τετ με τον Μπελερή, αλλά προτίμησε να δώσει το γκολ στον Ζουριδάκη, όπου σκόραρε προ κενής εστίας.

Ο ρυθμός, μετά το γκολ, έπεσε με τις δυο ομάδες να μην έχουν… επισκέψεις στις περιοχές, με το παιχνίδι να είναι κυρίως στον χώρο του κέντρου.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφερε τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα και τον ΠΑΟΚ να “ψάχνει” τα πατήματα, με την εικόνα του αγώνα να μην αντικατοπτρίζει το “μέγεθος” του τελικού.

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου έφερε περισσότερη… ένταση στον ΠΑΟΚ, αφού ο δικέφαλος άρχισε να ανεβάζει στροφές και να “πατά” συχνά περιοχή.

Στο 50ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, μετά από προσπάθεια του Τσίτσιλα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Φράγκου, με τον διαιτητή να σφυρίζει την “εσχάτη των ποινών”. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσιότας ισοφαρίζοντας σε 1-1, με την εκτέλεση του να ρίχνει τον Γεωργακόπουλο από την αντίθετη πλευρά.

Στο 55ο λεπτο ο Πάνος έκανε ένα ωραίο αριστερό πλασέ, αλλά ο Γεωργακόπουλος έδιωξε με τα ακροδάκτυλα. ‘Ενα λέπτό αργότερα ο Σουλανιάκου πήρε την κεφαλιά από το στημένο, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά.

Στο 67′ ο Ελευθεριάδης απείλησε από μακριά με φάουλ, ωστόσο ο Γεωργακόπουλος έδιωξε σε κόρνερ εντυπωσιακά. Ο Σιδηρόπουλος, ένα λεπτό αργότερα, βρέθηκε έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ, η μπάλα “έξυσε” το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.

Στο 76′ ο Δαρβίρας την… μπήκε στον Κοσίδι, που προσπάθησε να καλύψει τη μπάλα και έβαλε το πόδι του για να νικήσει τον Μπελερή, αλλά δεν τα κατάφερε να σκοράρει. Στη συνέχεια της φάσης ο Οσάφι, αντί να πασάρει, προσπάθησε να σκοράρει από πολύ πλάγια και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο δευτερο γκολ, στο 81′ με τον Τσίτσιλα να πατά στην περιοχή και να γυρνάει στον Καρακώστα για να πλασάρει για το 2-1, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι με τον Κωστούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Δαρβίρας και έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσια, με την αναμέτρηση να πηγαίνει στα πέναλτι.

Μάλιστα ο ΠΑΟΚ φωνάζει για το πέναλτι του Ολυμπιακού, καθώς θεωρεί πως ο ποδοσφαιριστής ανατράπηκε εκτός περιοχής, ωστόσο ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι.